Online Alışveriş İpuçları

Published 10/29/2011 by dogan

Birçok arkadaşım Gittigidiyor'u bırakın internette hiçbir kredi kartı işlemi yapmazken ben sadece Gittigidiyor'da 80 işlem yapmışım. Dedim tecrübelerimi sevgili sizlerle paylaşayım. Şimdi şöyle:

Birincisi online alışveriş siteleri açıkarttırma ve mağaza olarak ikiye ayrılıyor. Mesela hepsiburada.com bir online mağazadır daima sıfır ürün satar sıfır değilse de yeni bir uygulama olarak defolu ürünleri belirtiyorlar açıkça. Gittigidiyor ve Sahibinden hem sıfır hem de 2. el ürün satar, hem peşin veya taksit hem de sıfır veya ikinci el opsiyonları ziyadesiyle mevcuttur. Yani sanılanın aksine özellikle gittigidiyor'da sadece 2. el ürün satılmaz sıfır ürün de 2. el kadar vardır.


Her zaman işlemleri yaparken çıkan dijital klavyeyi kullanarak kredi kartı bilgilerinizi girin. Eğer işlem yaptığınız sitenin sanal klavyesi yoksa Windows'un sanal klavyesini Windows + U tuşlarına basarak çıkan penceredeki Start On-Screen Keyboard seçeneğini seçerek çalıştırın ve giriş işlemini bu klavyeye tıklayarak yapın.


Virüs tarama uygulaması kullanmanızı ve porno v.b. sitelerden hiçbir çalıştırılabilir içeriği indirip çalıştırmamanızı söylemiyorum bile :P amma söylemedim ama :))


Özellikle sahibinden.com ve gittigidiyor.com gibi sitelerde alışveriş yaparken kullanıcının aldığı yorumlara bakın. Eğer yorumu yoksa veya kötü yorumları varsa temkinli olun.


sahibinden.com'dan GET (Güvenli E-Ticaret) kullanmadan yaptığınız bütün havale işlemleri tamamen risklidir ve karşılıklı güvene dayanır. Şu ana kadar bikaç kez böyle işlem yaptım ama dediğim gibi tamamen sizin ve karşı tarafın güvenine kalıyor çok riskli. Ürün gelip içinden koca bi tuğla da çıkabilir yani :)


Eğer ürünle ilgili en ufak sorunuz bile varsa hemen (tekrar söylüyorum hemen) satıcıya mesaj atın. Bazı insanlar garip biçimde bunu yapmaktan çekiniyor.

Satın alacağınız ürünle ilgili ilanı çok dikkatli okuyun. Refurbished, tamir görmüş demektir. Teslim süresi ne kadar? Eğer teslim süresi 3-4 günden fazlaysa büyük ihtimalle ürün yurtdışından geliyordur ne kadar beklemek istediğinize göre sıkıntı olabilir ayrıca gümrük riski de söz konusu olabilir. Ürünü 2. el olarak alıyorsanız sağında solunda çizik kırık varmı diye ilanı 2 kere okuyun derim.

Güncelleme (21.11.2011) Gittigidiyor'un günün belirli saatlerinde %5'lik indirimleri söz konusu. Eğer kafanıza bir ürünü almayı koyduysanız ürünü hemen almak yerine 17:00-18:00 veya 23:00-00:00 gibi saatler arasında site giriş yapıp anlık indiriminiz var mı diye bakın. %5'lik indirim 100 TL üzerinde oluyor genelde ama 700 TL'lik bir ürün alacaksanız 35 TL kar elde etmenizi sağlayacaktır hiç yoktan 35 TL karınız olur.


Add comment

  Country flag


  • Comment
  • Preview
Loading

www.dogancoruh.com

Bir geliştiricinin teknoloji günlüğü