Apple TV Jailbreak

Published 8/2/2011 by dogan

Bugün biraz zaman ayırıp elimdeki Apple TV 2'yi jailbreak'ledim. Umarım yaptığım işlemler için yazdığım bu klavuz işinize yarar.

Bir çok jailbreak inceledim bunlardan redsn0w, greenposi0n, PwnageTool ve seasonpass. Greenposion'ın kırabildiği appletv versiyonu anladığım kadarıyla baya bi düşük o yüzden başarılı olamadım. Amacım olabildiğince güncel bir versiyon üzerinden cihaz kullanmaktı. Seasonpass ile başarılı bir şekilde jailbreakleme yapabildim.

Seasonpass'in güzelliği cihazın ipsw firmware'ını otomatik çekmesi. Çektikten sonra patch'leyip Mac'inizin ana Mac klasöründe yeni bir ipsw firmware dosyası oluşturuyor. Otomatik olarak itunes'a script komudu yollayarak bu dosyayı kurdurmaya çalışsa da başarılı olamayıp kendin elle kur dedi. Ben de cihazu kumandadan menu ve play tuşlarına 7 sn basılı tutarak DFU moduna aldıktan ve bilgisayarıma bağladıktan sonra iTunes restore bölümünde alt tuşuna basılı tutarak Restore düğmesine tıkladım. Oluşturulmuş ipsw dosyasını seçtim ve jailbreak'leme işlemi tamamlandı.

Sıra XBMC kurmaya geldi ki jailbreak yapmamın sebebi xbmc ile NAS sürücüsü üzerinde film izleyebilmek. Bunun için Applications > Utilities > Terminal açıyoruz. Daha sonra

ssh root@apple-tv.local

yazarak cihazımıza ssh bağlantısı yapıyoruz. Size güvenli bir bağlantı kuramadığını yine de bağlanmak isteyip istemediğinizi soracak yes yazın geçin.

Şifre sorduğunda eğer değiştirmediyseniz default password alpine kelimesidir.

Bağlandıkta sonra sırayla bu komutları girin

apt-get install wget
wget -O- http://apt.awkwardtv.org/awkwardtv.pub | apt-key add -
echo "deb http://apt.awkwardtv.org/ stable main" > /etc/apt/sources.list.d/awkwardtv.list
echo "deb http://mirrors.xbmc.org/apt/atv2 ./" > /etc/apt/sources.list.d/xbmc.list
apt-get update
apt-get install org.xbmc.xbmc-atv2

ve XBMC'li yeni Apple TV 2'niz hayırlı olsun. Güle güle kullanın :)


Add comment

  Country flag


  • Comment
  • Preview
Loading

www.dogancoruh.com

Bir geliştiricinin teknoloji günlüğü