Avea'nın 2 ay önce düzenlediği Avea Inovasyon yarışması için hazırladığım ve daha önce yine burdan tanıtım videosunu paylaştığım uygulamanın uzun bir hikayesi var. Daha önce izlediğiniz tanıtım video'sunu çektiğim gün, yarışmanın son başvuru günüydü. Herşeyin tam olması ve tam bir ajans işiymiş gibi olması için son güne kadar hep güncelleme yaptım. Son gün dosyayı yarışma sitesinin içindeki formdan postalayınca hiçbir mesaj, işte ne bileyim bi "katıldığınız için teşekkür ederiz, başarılar dileriz" gibi bir yazı bekledim ama çıkmadı. Aynı submit sayfasına geri döndü ben de emin olmak için bir kere daha formu kullanarak gönderdim ve beklemeye başladım :) Fakat 20 gün sonra ilk 10'a bire giremediğimi gördüm. Hayatta her zaman insan kazanamaz, doğal olarak ben de belki inovatif değildir diye beğenmediler dedim. Amacım Avea'nın dereceye soktuğu anda AppStore'a gönderip tek kerede approve alabileceği kaliteli, güzel görselli bir uygulama yazmaktı. Daha sonra ODTÜ Tekokent'te Halıcı yazılım evinde ODTÜ Arge Günleri düzenlendi ve şu an Sebit için hizmet verdiğim Sobee firmasının standına gün içinde çalışma arkadaşlarımı görmek için uğradım. 2 yan standta da Avea'nın Invasyon bölümünden bir yetkili varmış, Sobee Ankara yöneticisi Erdal bey beni bu şahısla tanıştırdı. Bu beyfendinin 15 dakikalık sohbet sonunda inovasyon sorumlu yöneticisi ve geçmiş yarışmanın da jürisi olduğunu öğrendim ama bana yarışmaya katılan bütün uygulamaları tek tek incelediğini ve benim uygulamamı görmediğini gayet emin bir şekilde söyledi. O anda yarışma sitesinde bir form sorunu olduğunu anladım. Konuşma sonunda mutlaka kendisine mail atmamı ayrıntıları anlatmamı istedi. Ben de aynı gün mail attım. 1 hafta sonra Avea Maslak binasından bir bayan beni aradı ve uygulamayı çok beğendiklerini bikaç ufak rötuşla hemen AppStore'a göndermek istediklerini söyledi ve beni tanışmak ve konuşmak için Maslağa davet etti. 2 hafta sonu gittim ve istedikleri ayrıntıları öğrendim. 1 hafta sonra uygulamadaki bütün değişiklileri hazırlayıp gönderdim ve AppStore submit işlemini gerçekleştirdik. 10 gün sonra da yani bugün tek seferde reject olmadan uygulama approve aldı şükür ki :) Böylece iOS development cycle'ımın doğru bir şekilde işlediğini bir kere daha kanıtlamış oldum. Çok mutluyum ve şükrediyorum çünkü doğru insanlarla tanışmasam ve doğru şeyler olmasa bu sonuca ulaşamazdım, birçok yeni insanla tanışamazdım, para kazanamazdım :) Şükürler olsun bin kere :)

Ayrıca Avea Yetkilileri benim adımın uygulamanın iTunes açıklama metinleri içinde de geçmesini doğru bulmuşlar. Çok teşekkürler :)

Uygulamayı cihazınıza indirebilmeniz için iTunes linki :

http://itunes.apple.com/gb/app/aveabayileri/id445331583?mt=8&ign-mpt=uo%3D2


Comments (4) -

Umut Dizdar
Umut Dizdar
7/13/2011 2:25:14 AM #

Doğan abi, tebrik ederim valla. Sayfanın sonunda ki "Avea sponsorluğunda Doğan Çoruh tarafından geliştirilmiştir" ibaresi yetti zaten bana. Formda sorun olmasa dereceye girecektin muhtemelen..

dogan
dogan
7/14/2011 11:59:53 AM #

Kısmet Umutçum, benim açımdan çok daha iyi neticeyle sonuçlandı, yarışmada birinci olmaktan çok daha fazla şey kazandım bu yolla :) Benjamin Franklinin güzel bir lafını hatırlatıyım bu arada :) "Sabretmek başarının anahtarıdır" Teşekkür ederim, öpüyorum çok :)

Aylin Yancı
Aylin Yancı
7/21/2011 4:34:42 PM #

Doğancım sitene şöyle bir bakayım dedim, çalışkan arkadaşım neler yapıyor diye ve gördüm ki yine yapmışsın yapacağını...
tebrik ederim, güzel işlerinin ve başarılarının devamını dilerim.

dogan
dogan
7/26/2011 5:40:44 PM #

Saolasın Aylincim :)
İlk fırsatta arıycam. Öptüm :)

Add comment

  Country flag


  • Comment
  • Preview
Loading

www.dogancoruh.com

Bir geliştiricinin teknoloji günlüğü