Harry Potter - Ölüm Yadigarları

Published 8/29/2009 by dogan

 

Rowling teyzem, kadın oturmuş 7 kitap yazmış ama var ya en güzeli 7. kitap belli :) Kitabın son 150 sayfasında aksiyon bir an bile bitmez mi ya :) Dumbledore hakkındaki gerçekler de insanı şaşırtıyor. Eskiden olan olaylar bugüne kadar izlediğimiz ve okuduğum şeylerin üzerine bize onlar kadar bir görüntü havuzu daha oluşturuyor. Kitabı bitirdim ve iyi ki okumuşum, kesinlikle pişmanlığın p'si yok içimde. Böyle bir kurguyu izlediğim ve okuduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Çok büyük bir zevkti.

 

Gelelim kurgu hakkında söylenen bazı şeylere ;

 

"Harry Potter amaaaan çocuk romanı" : tamam kurgu Harry küçükken başlıyor ama büyüdükçe bir çok şekilde hikaye zenginleşip büyüyor.

 

"Harry Dumbledore'un torpillisi." Harry yine hikayede bir çok yerde cesaret göstererek hatta ölümü göze alarak birçok şey yapıyor. Tesadüf olmayan ve desteklenmediği yerlerde gösterdiği kişilikle bu lafı haketmediğini düşünüyorum.

 

"Asa olayı biraz yavan." (kendi lafım) Bir arkadaşımın söylediği şey mantıklı geldi. Normalde fantazi romanlarında deynek yerine gerçekten asa olan uzun ucu taşlı veya metal başlığı olan sopalar kullanılıyor. Scroll dediğimiz kağıt parşomene yazılı büyüler var. Ya da cüce marifetiyle ortaya çıkmış çeşitli makinalar söz konusu. Bir de tabiki salt olarak büyücünün kendi eliyle veya zihniyle yaptığı büyü şekli de sıkça görülüyor. Harry Potter'da da Azkaban tutsağında mesela Dumbledore Harry gökten düşerken "Arresto Momentum" diyerek düşüşünü durdurmuştu ve bunu asa kullanmadan yaptı. Bana bu saydığım şekillerden sonra Harry Potter'daki olay büyücülük (sorcerer, mage) değil de sihibrbazlık (wizard) tarzı geldi çünkü deynek var asa değil aslında :) Ama arkadaşımın söylediği mantıklı şeye gelirsek olay biraz silahşörlük modunda olduğu için ve deynek-asa (wand) taşınması kolay olduğu için seçim olarak mantıklı.

 

"Bunların hepsi hayal ürünü gerçekçi birşey değil." : Fantazi türü sevmiyorsanız zati diyebileceğimiz birşey yok. Bu sözü söyleyen Starwars da izlemez, Yüzüklerin efendisi de izlemez, Geleceğe dönüş bile izlemez abartırsak :) Saygı duyuyorum.

 

Sonuç olarak Harry Potter'ı tanımaktan pişman olmayacağınızı iddia ediyorum.
Sevgiler.

 

Bu arada tepedeki afiş için Aralık/2007'de yaptığım Şişko Nuri montajı facebook linki. 

 

 


Comments (1) -

chaussures puma
chaussures puma
10/27/2010 5:13:45 PM #

great post

Add comment

  Country flag


  • Comment
  • Preview
Loading

www.dogancoruh.com

Bir geliştiricinin teknoloji günlüğü